Biznesa tehnoloģijas - hobijs vai laba prakse?

Daiņa Zīraka, 03.11.2009

Pagājušā nedēļa rāda, ka sabiedrības uzmanība vēl joprojām ir piesaistīta vienīgi krīzei. Mazu atelpu gan ienesa Tele2 izdarības, tomēr pārsvarā tiek apspriests, cik kura sabiedrības grupa iegūs vai zaudēs jaunā valsts budžeta kontekstā, tātad turpinām dalīt. Izskanējušie aicinājumi skatīties uz aktīvu darbību jeb biznesu kā glābēju sev un sabiedrībai nav guvuši atsaucību un ideja pati par sevi nākotnes vīziju neveido.

Visi piekrītam, ka dzīvojam informācijas laikmetā un resursu pārvalde vairs nav tā vara, kas nodrošina labklājību un veiksmi. Ja skatāmies pasaules ietekmīgāko cilvēku vai kompāniju sarakstus, priekšpusē izvirzās vai nu IT pārstāvji, vai tie, kuru biznesa procesi ir praktiski saplūduši ar IT (Fortune500). Interesanti būs redzēt nākamo Latvijas miljonāru un Top500 uzņēmumu sarakstu, paredzu, ka nozaru piederība būs stipri mainījusies.

Mūsu organizāciju IT nodaļas šodien precīzos skaitļos var parādīt, piemēram, ka pārdošanas apjoms, lasi -peļņa, krīt. Daži biznesi problēmu saskata nelabvēlīgā biznesa vidē valstī un risina to, pārceļot uzņēmumu uz citu valsti, parasti kaimiņos. Neesmu speciālists biznesa vides vērtējuma jomā, bet, virspusēji skatot, blakus esošās vides ar nelielu laika nobīdi mēdz izlīdzināties, vienkāršots piemērs ir PVN likmes Baltijas valstīs. Tad, protams, var izskaitļot jaunu, labāku biznesa vidi un doties turp. Teiksiet slikts piemērs šodien, jo visu nosaka mūsu patērētāju pirktspējas kritums. Nepiekrītu, jo ir arī citas izvēles. Ziņās arvien vairāk redzam veiksmes stāstus, kuru pamats ir jaunu noieta tirgu, tātad pirktspējas, atrašana. Varbūt jājautā, vai biznesa vide ir problēma? Ņemot vērā Dr. Ichak Adizes pieeju – problēma nav lietus, bet tas, ka nav līdzi lietussargs.

Atgriežoties pie IT, tipisks darba uzdevums nodaļai ir nodrošināt informāciju (organizētus datus) uzņēmumam un tipiski amati ir vadītājs, sistēmu administrators un programmētājs. Manā praksē vadības sistēmu ieviešanas jomā ļoti bieži IT, nevis biznesa, nodaļa arī definē, kāda informācija ir jānodrošina. Ja piekrītam, ka peļņas apjoma kritums ir signāls problēmai, tad kā atrast problēmu? Vai IT var mums sagatavot informāciju šim jautājumam? Laikam nē, jo problēma slēpjas uzvedībā, un vairāk vai mazāk labvēlīgā biznesa vide ir tikai „lietus”. Ja krīt pārdošanas apjoms, tad, pirmkārt, jāanalizē un kam mēs pārdodam. Varbūt jāmaina piedāvājuma posms, varbūt piegāde? Ja privātajā dzīvē mēs, gribot vai negribot, esam pielāgojušies informācijas laikmeta noteikumiem un mainījuši savu uzvedību, kaut vai pirkšanas ieradumos, varbūt uzvedība jāmaina arī pārdevējam? Padomājiet par airBaltic interneta piedāvājumu. Kaut arī nepārtraukti apspriests patērētāju aizsardzības jomā, tas ir spēcīgs pārdošanas rīks, kas ienes biznesam gan izmaksu samazinājumu pašapkalpošanās rezultātā, gan ienākumus no saistītu produktu pārdošanas.

Manā skatījumā IT nodaļas to esošajā veidolā nevar tikt pozicionētas kā peļņas avots un organizāciju vadītājiem ir jāvērtē iespējas šo resursu integrācijai biznesā. Informācijas tehnoloģijām jāpāraug Biznesa tehnoloģijās un praktiski jāsaplūst ar biznesa darbībām. Ideja nav jauna, George Colony, COE, Forrester Research, jau gadus trīs atpakaļ rosināja mainīt IT nodaļas nosaukumu uz BT, ticot, ka nosaukuma maiņa palīdzēs IT cilvēkiem dot signālu par savu nodomu fokusēties uz biznesa mērķiem, signālu uzņēmumu augstākajai vadībai, ka „mēs neesam vairs tehnoloģiju biznesā, mēs esam reāla biznesa biznesā”.

Tomēr, tā ir fundamentāla izmaiņa organizācijā, jautājums, vai uzņēmumiem ir pieejami resursi zināšanu izpratnē šim uzdevumam? Risks ir milzīgs, jo Latvijā tikai retos gadījumos IT nodaļā ir darbinieki ar papildus izglītību kādā no biznesa disciplīnām. Taču par to turpmāk.

Uzņēmumu vadītājiem:

Fortune Aberdeen Group Gartner
Epicor TEC 2018. gada Epicor iScala salīdzinājums ar citiem ERP risinājumiem
Epicor iScala saņem Zelta apbalvojumu Best in Biz Awards 2018 International
Klientiem pieejama jaunākā Epicor iScala versija
CIO Review speciālizlaidums par Epicor
Info-Tech Research Group nosauc Epicor par vadošo ERP programmatūru izstrādātāju vidēja lieluma uzņēmumiem
Klientiem pieejama jaunākā Epicor ERP versija
Epicor iScala International Business Awards saņem Gold Stevie® Award