Nenokavēt vilcienu

Daiņa Zīraka, 17.11.2009

"Black and White" – Melns un Balts – Epicor Perspectives2009 moto. Zināmu intrigu tas piedeva, mēģinot uzminēt, kas tad šogad ir Melnais un Baltais biznesa tehnoloģiju nozarē.

Iesākumā mazliet par Epicor Perspectives. Tā ir ikgadēja nozares konference, ko organizē Epicor Software Corporation, Irvaina, Kalifornija, ASV (šobrīd 7. lielākais biznesa programmatūras izstrādātājs pasaulē), vienuviet sapulcinot lietotājus, industrijas līderus un produktu un tehnoloģiju ekspertus no visas pasaules. Perspectives2009 ir jau 17. konference, vidējais dalībnieku skaits svārstās ap diviem tūkstošiem un šogad ir pārstāvētas 20 valstis. Konferences organizatori katru gadu piesaista pasaulē atzītākos biznesa analītiķus un IT ekspertus, kuru viedokļi ļauj ieraudzīt ierastas lietas jaunā gaismā. Personīgi man lielākā vērtība ir dzirdēt šos dažādos viedokļus gan biznesa metožu, gan tehnoloģijas attīstības ziņā. Šogad dalībniekiem tika piedāvātas kopumā vairāk kā 380 sesijas, ieskaitot programmatūras lietotāju grupu pieredzes apmaiņu.

Perspecives2009 šogad atkal notika Lasvegasā, ASV. Gada laikā nekas nav mainījies, arī krīze šeit nav pamanāma, ja nu vienīgi – varbūt nedaudz mazāk cilvēku. Apkārt skan gan jaunākie, gan pagājušo gadu hīti, acis žilbina joprojām vilinošās reklāmas un vienmēr pārsteidzošā Beta Midlere (Bette Midler) Ceasars Palace Colosseum zālē: sirreāla pasaule, bezrūpība un Baltais dominē.

Tagad par nopietno – vērojumiem konferences laikā. Biznesa akcents ir pārsvēries no programmatūras funkcionalitātes uz tās tehnoloģisko izpildījumu, kas būtiski izmaina lietotāja lomu kopējā ainā.

Šogad uzmanības centrā ir Uzņēmuma darbības vadība (Enterprise Performance Management) un Pārvaldības un drošības jautājumi no vienas puses, un tehnoloģiju izmantošanas veids, no otras puses. Kas tad ir mainījies? Jebkurā tirgū nodarbinātība un darbaspēka īpatsvars biznesa procesos būtiski samazinās un tehnoloģiju integrācija biznesa darbībā ir vienīgais, kas var risināt problēmu. Top 10 tehnoloģiju piedāvājumā augšgalā tiek minēti Cloud Computing un Client Computing (LZA Terminoloģijas komisijas ieteikums Cloud Computing jēdziena latviskošanai ir mākoņdatošana), kas būtībā ir cilvēku brīva iespēja izmantot sev ierastas komunikācijas ierīces piekļuvei pasaules interneta resursiem un pakalpojumiem, kā arī Progresīvo Analītiku (Advanced Analytics). Kas tad virza biznesa tehnoloģiju 2010. gadā? Vienā vārdā – iekārta, kādu cilvēks vēlas izmantot. Tai jābūt mobilai un jādarbojas jebkur. Biznesā kritisks kļūst veids, kā informācija tiek nogādāta līdz šīm iekārtām (smart devices) un tās saturs. Perspectives2009 min sociālos rīkus (social device), piemēram, Twitter, kurā sociālās sadarbības iespējas var izmantot biznesa procesos. Tehnoloģijas ir peļņas avots, tomēr tikai pie noteikuma, ka tā ir atzīta par lietojamu pircēju vidū. Twitter faktiski jau ir pārvērties spēcīgā pārdošanas un mārketinga vietnē. Pasaule ir mainījusies un bizness arī, rīki, kādus cilvēki šodien izmato biznesa darbībām, jau ir tālu no personālā datora. Šodien mēs redzam pārāk daudz Melnā, taču visas jaunās iespējas ir Baltais, tajās noteikti ir paslēpies Ponijs.

Liekas, šis biznesa-tehnoloģiju-sabiedrības sadarbības jaunais modelis ir diezgan vienkāršs un brīdis jaunu, ievērojami lētāku, tehnoloģiju integrācijai biznesa darbībās Latvijā arī ir īstais. Katra uzņēmuma vadītājam vienmēr ir bijis jādefinē sava biznesa attieksmi pret jaunām tehnoloģiju iespējām, arī tajos gadījumos, ja tās vēl netiek izmantotas, šī attieksme ir stratēģiskā plāna daļa un lēmums jāizvērtē regulāri. Manā skatījumā problēma šobrīd uzņēmumā var rasties tādēļ, ka ārēja izmaiņa noteikti pieprasa izmaiņu vadību darbaspēka uzvedības modeļos un uztverē. Papildus arī ir nepieciešama apjomīga personāla apmācība sociālajā datošanā (social computing) un sociālo vietņu (social networking) lietošanā biznesa vajadzībām. Te noteikti parādās arī jaunas prasības un izpratne par biznesa informācijas drošības jautājumiem.

Tomēr esmu pārliecināta, ka Latvijā principā ir nepieciešamie resursi un iespējas pieņemt jauno biznesa vidi un darbības veidu salīdzinoši ātrāk, nekā vidēji pasaule to būs spiesta darīt. Mana pieredze rāda, ka virknē gadījumu mūsu uzņēmumi ir ātrāk adaptējuši jaunas tehnoloģijas, kā, piemēram, mātes uzņēmumi Zviedrijā. Domāju, arī šoreiz būs tāpat.

Uzņēmumu vadītājiem:

Fortune Aberdeen Group Gartner
Epicor TEC 2018. gada Epicor iScala salīdzinājums ar citiem ERP risinājumiem
Epicor iScala saņem Zelta apbalvojumu Best in Biz Awards 2018 International
Klientiem pieejama jaunākā Epicor iScala versija
CIO Review speciālizlaidums par Epicor
Info-Tech Research Group nosauc Epicor par vadošo ERP programmatūru izstrādātāju vidēja lieluma uzņēmumiem
Klientiem pieejama jaunākā Epicor ERP versija
Epicor iScala International Business Awards saņem Gold Stevie® Award