Mans mīļais programmētājs.

Daiņa Zīraka, 11.05.2010

Priekšnieks, kā ierasts, sapulču telpā ienāca ar savu standarta desmit minūšu nokavēšanos. Visus nopētījis ar stingru skatienu, viņš ķērās lietai pie ragiem:

- "Kas mums šodien darba kārtībā?"

- "Ražošanas un pārdošanas rādītāju analīze, un uzņēmuma tālākās attīstības stratēģijas definēšana," noskaldīja finanšu direktors.

- "Un kādi tad mums ir tie ražošanas un pārdošanas rādītāji, kur redzami?"

- "Nu man ir daži Excel faili , kur šo to sarēķināju. Preces saražotas par 5% vairāk, kas naudas izteiksmē sastāda 16 200 latus. Pārdošana arī ir OK, bet peļņa nav tāda, kā bijām plānojuši. Izejvielas palikušas dārgākas, piegādātāju pakalpojumu cenas augušas. Šajās svārstībās grūti sarēķināt pašizmaksu un pārdošanas cenu," paziņoja finanšu direktors.

Iestājās zināma neērta pauze. Priekšnieks izskatījās diezgan sabozies:

- "Par ko es jums maksāju algu, ja nevarat visu sarēķināt un prezentēt man ticamus skaitļus?"

- "Redziet, eksistē tādi "Key Performance Indicators" jeb "uzņēmuma veiktspējas rādītāji", bet mēs tādus nelietojam" nedroši ieminējās plānošanas un attīstības nodaļās vadītajs.

- "Un kā tos var aprēķināt?"

- "Pastāv "Enterprise Resource Planning (ERP)" jeb "uzņēmuma vadības" sistēmas. Tā ir programmatūra, ar kuru strādā visas uzņēmuma nodaļas –. Strādājot ar sistēmu, tajā uzkrājas ikdienas aktivitāšu dati, piemēram, ražošanas pasūtījumi un to izpilde, pirkšanas un pārdošanas pasūtījumi, preču kustība noliktavās u. c. Visas šis operācijas gala rezultātā tiek pārvērstas finanšu datos un, izmantojot datu analīzes rīkus, iespējams precīzi noteikt visus rādītājus," paskaidroja zinošākais darbinieks.

- "Cik maksā?"

- "Mūsu uzņēmumam pati sistēma un ieviešana varētu būt robežās no 15 līdz 25 tūkstošiem latu."

- Priekšnieks, manāmi pārsteigts, noteica: "Tādu naudu par kaut kādu tur programmu! Un, kur garantija, ka tā mums vispār derēs? Ko, Jāni, tu par to saki?"

Jānis bija uzņēmuma mīlulis, datorspeciālists. Veikli saveda kārtībā jebkuru datoru, ierādīja kā ērtāk darboties ar uzņēmuma datorprogrammām Jānis bija uzveidojis elegantu uzņēmuma mājas lapu ar dažādiem video materiāliem. Noliktavas darbiniekiem bija izstrādājis programmu preču uzskaitei un grāmatvežiem vienmēr palīdzēja „atrast” vajadzīgos ciparus. Faktiski, uzņēmums bez Jāņa būtu iestrēdzis.

- "Paklau, Jāni, tu varētu uztaisīt šādu sistēmu, lai visi būtu apmierināti? Cik laika tas tev prasītu?" jautāja priekšnieks.

Jānis nedaudz apdomāja un atbildēja: " Divus, trīs mēnešus!"

- "Labi, tad tā arī darīsim! Sāc darbu pie šī projekta jau šodien," paziņoja priekšnieks.

Pēc gandrīz gada.

- "Jāni finansisti sūdzas, ka pašizmaksu aprēķins vēljoprojām nav īsti korekts un pārskatos manāmas nesakritības, pārdevēji arī pārdod lētāk kā saražots, šķiet, kaut kas tavā programmā nav pareizi. Jau gandrīz gads pagājis, kad tā varētu būt līdz galam gatava un es redzēšu savus indikatorus?"

- "Zinu, ir dažas neprecizitātes. Vēl pāris mēneši, un viss būs kārtībā," pārliecinoši noteica Jānis.

Un vēl pēc kāda laika…

- "Trīs gadi jau pagājuši! Vai zini, cik tev algā pa šo laiku ir izmaksāts? Zini, ka nepareizu ciparu dēļ mums ir bijuši baigie zaudējumi un joprojām nav īstas skaidrības par izmaksām, cenām?", priekšnieks manāmi dusmīgs.

- "Zinu,. bet katru dienu – te vienam ko jaunu vajag, te otram, tad vajag vēl tādus ciparus ievadīt un redzēt to vairākos šķērsgriezumos. Ja godīgi, priekšniek, esmu noguris. Man arī piedāvāja labu darbu, un es piekritu, atlūgumu jau iesniedzu."

- "Bet ko mēs tagad darīsim, sistēmas nav, lai gan tu solīji!"

- "Jā, priekšniek, bet lēmumu taču pieņēmāt jūs…"

Līdzīgas situācijas praksē novērojamas diezgan bieži. Vadītājs nevēlas iedziļināties jautājuma būtībā. Viņa izpratnē tā ir tikai "kaut kāda programma", kuru nevar aptaustīt, tāpēc vēl jo vairāk tās cenu novērtēt ir daudz grūtāk. Tomēr uzņēmuma vadība sevī ietver ne tikai piegādātāju un noieta tirgu atrašanu, ražošanas paplašināšanu vai jaunu pakalpojumu ieviešanu. Viens no svarīgākajiem uzņēmuma vadības un darbības novērtēšanas aspektiem ir esošo datu, kuri ir apvienoti vienā sistēmā, analīze. Ne velti arvien populārāki kļūst dažādi datu analīzes rīki, kas ļauj novērtēt uzņēmuma procesu dinamiku. Risinot jautājumus par uzņēmumu vadības sistēmu lietderību, bieži netiek novērtēts datu uzticamības (nejaukt ar drošību!) faktors. Un runa pat nav par Jāni (lai man piedod visi Jāņi!), bet par jautājuma būtību. Vai, pirms pasūtīt programmas izstrādi, uzņēmuma vadība ir izvērtējusi kādu no tālāk minētajiem riskiem:- Programmas (sistēmas) izstrādes laiks (nauda), ieskaitot nebeidzamas testēšanas un pārbaudes, kuras jāveic uzņēmuma darbiniekiem papildus ikdienas darbiem; - "Mīļā programmētāja" nepietiekošās zināšanas biznesa vadībā, kā rezultātā rodas būtiski programmas trūkumi un datu ticamības problēmas;- "Mīļā programmētāja" uzrakstītais atlūgums;- Jauna sistēmas uzturētāja "radīšana" atlūgumu uzrakstījušā "mīļā programmētāja" vietā. Šie visi klasificējami kā "Total cost of ownership (TCO)" posteņi, un rada lielas izmaksas ilgtermiņā. Papildus varētu runāt arī par to, ka nereti uzņēmumu IT nodaļa jūtas kā noteicēji visam, kas saistīts ar datoriem, komunikācijām. Un vēl – datu drošība klasiskā izpratnē – datu noplūde. Tas var būt gan programmētāju zināšanu pieredzes trūkums, gan tīša rīcība. Izmantojot standarta ERP programmas riski ir būtiski mazāki un arī ir no kā prasīt atbildību. Šie risinājumi akumulē izstrādātāju gadu gaitā uzkrātās zināšanas un gūto pieredzi. Un šeit arī rodas jautājums – vai vienmēr uzņēmuma vadībai būtu jāuzticas pašu datorspeciālistu ieteiktajiem risinājumiem tikai tāpēc, ka problēmas risinājumā dominē vārds "programmatūra"?

Uzņēmumu vadītājiem:

Fortune Aberdeen Group Gartner
Epicor TEC 2018. gada Epicor iScala salīdzinājums ar citiem ERP risinājumiem
Epicor iScala saņem Zelta apbalvojumu Best in Biz Awards 2018 International
Klientiem pieejama jaunākā Epicor iScala versija
CIO Review speciālizlaidums par Epicor
Info-Tech Research Group nosauc Epicor par vadošo ERP programmatūru izstrādātāju vidēja lieluma uzņēmumiem
Klientiem pieejama jaunākā Epicor ERP versija
Epicor iScala International Business Awards saņem Gold Stevie® Award